Pro děti s láskou a respektem

Příprava na školu

pro děti v posledním předškolním ročníku s Montessori prvky

Když už dítěti školka nestačí, ale na školu je ještě malé

Součástí naší sdružené školy je také malá skupinka dětí v posledním předškolním roce (5/6/7 let), pracující s Montessori prvky. Její velikou výhodou je komorní rodinný kolektiv, respektující a svobodný přístup průvodkyň, práce s Montessori materiálem (ale nejen s ním) a především možnost automaticky a přednostně postoupit do sdružené školy.

nemáme zlaté kliky. Zato skvělý přístup ano

Naše filozofie a náš přístup

 • Vytvoříme pro vaše dítě respektující a přijímající prostředí.
 • Uznáváme jedinečnosti každého dítěte.
 • Dítě se naučí vnímat a přijímat jiné děti a pohybovat se ve společnosti.
 • Nelíbí se nám přetěžování dětí. Část dne budou děti věnovat předškolním projektům, většinu dne si však budou hrát. Vzdělání je spontánní a hravé.
 • Rodiče jsou u nás vítáni.
 • Nejsme zastánci vyšší autority. Dospělí v naší škole děti provádí dětstvím, nikoliv vyučují a stanovují, jaké mají být, aby to tak bylo správně. Nejsme učitelky, jsme průvodkyně.
 • Jsme zastánci zdravého životního přístupu. Děti učíme separovat odpad, vážit si přírody a věcí kolem nás.
 • Smutek, zlost nebo pocit křivdy jsou povolenými emocemi. Stejně jako nechuť se zúčastňovat všeho se stejným nasazením.
 • Dítě nemusí být neustále spokojené, i když my uděláme vše pro to, aby bylo. Jeho vlastní pocity jsou zcela legitimní, i když se neshodnou s naším očekáváním.
 • Nepodporujeme nucení dětí do povinného programu či aktivit.
 • Nabízíme obrovskou míru svobody. Souběžně však dodržujeme nastavená společná pravidla, která platí pro všechny a se kterými bude dítě od začátku důkladně a zřetelně obeznámeno, dle jeho aktuálních možností chápání. Jedná se o pravidla společného soužití v harmonii, toleranci, respektu a úctě.

Když už školka nestačí

Máte dítě v povinném předškolním roce a říkáte si, že ho i přes zákonem danou povinnost nechcete umístit do běžné státní školky? Pak je pro vás možnost našeho nultého ročníku to pravé ořechové. Pokud se totiž chcete vyhnout běžné rutinně ve státních školkách s 28 dětmi v jedné třídě, povinným spaním, tlakem na dítě a častým zákazem přítomnosti rodičů, máte vlastně jen dvě možnosti řešení.

Buď mít dítě i v posledním předškolním roce doma a dopřát mu svobody ve své blízkosti, anebo využít služeb soukromých školek či dětských skupin. Obojí má své nevýhody. V domácím prostředí nemusí získat potřebné sociální vazby pro klidný nástup do opravdové školy a v soukromé školce či dětské skupině k sobě často děti nemají seberovného vrstevníka. Soukromé školky a dětské skupiny jsou totiž plné dětí mladších 3 let, které nepřijali do běžných státních škol. Starší děti tak nemají s kým zažívat aktivity svého věku, jelikož se program dne přizpůsobuje mladším spolužákům a jejich potřebám.

Proto je náš nultý přípravný ročník naprosto báječnou možností. U nás bude mít stejně staré parťáky. Přijímáme děti od 5 let věku a starší.

Výhody předškolního ročníku

Z

Malý počet dětí ve skupině

V přípravném předškolní třídě je maximálně 6 dětí, což zaručuje vysoce individuální přístup

Z

Stejně staří a starší spolužáci

V běžné školce by bylo Vaše dítě jedno z nejstarších a takzvaně táhlo dopředu mladší dětičky. V naší škole naopak bude čerpat ze starších kamarádů, kteří pro něj můžou být inspirací a posouvat ho kupředu. 

Z

Aktivity adekvátní jeho věku

Spousta dětí v posledním roce školky už ty bábovičky z písku fakt nemusí. Už stojí víc o různé hry a aktivity pro svůj věk. A to u nás určitě zakusí. Ale nebojte, pískoviště mají také blízko.

Z

Pondělky s angličtinou

V pondělí se přidají k mladším školákům do výuky angličtiny. Tato je u nás ve škole vedena hrou a děti tak získávají intuitivně vztah k jazyku a osvojují si jeho intonaci.

Z

Páteční exkurze a výlety

V pátky budou mít společný program se školními dětmi. Naše děti poznávají skutečný život. Učí se o architektuře ve Vile Tugendhat, o recyklaci u třídící linky, o zvířatech v ZOO, o umění na výstavách, na představeních v divadle a o přírodě třeba v botanické zahradě. Vše je pochopitelně přizpůsobené jejich věku, aby si z prožitku mohly odnést co nejvíc pro sebe a svůj další život.

Pro děti v předškolním nultém ročníku je velmi důležitý pohyb a volná hra. Vnímáme je nadále jako „školkáče“ jen s podporou předškolních aktivit a přípravy na zápis do ZŠ. Hra a šťastné spontánní dětství je však nadále prvořadé. Každý den tráví děti značnou část dne na dětském hřišti v okolí. Máme štěstí, že je v těsné blízkosti hned několik takových krásných hřišť. Jedno z nich (u dětí  nejoblíbenější) máme přímo pod okny naší školy. Děti tedy tráví dostatek času venku. Snažíme se vyjít ven téměř za každého počasí. Pro posílení imunity je to optimální. Nicméně jsou dny, kdy by člověk ani psa nevyhnal a kdy volíme raději program ve vnitřních prostorech.

Přihlášení

Jak zapsat dítě do nultého ročníku?

Je to velmi jednoduché. Zápisy probíhají průběžně kdykoliv v průběhu školního roku. Pochopitelně dle naší kapacity. Neváhejte se proto ozvat klidně i uprostřed rozběhlého školního roku, pokud cítíte, že by Vaše dítko potřebovalo nastoupit nebo přestopit z jiné školy dříve, než s koncem prvního či druhého pololetí. Volejte, pište, jsme zde pro vás.

Zavolejte pro další informace

+ 420 775 520 849

Nebo nám napište mailem

skola.majka.brno@gmail.com

01.

Zavolejte a zjistěte, zda máme volnou kapacitu pro Vaše dítko a získejte všechny potřebné informace. Ideálně si dejte s námi osobní schůzku a přijďte se za námi do školky podívat.

02.

Na osobní schůzce si prohlídněte naše prostory, pobavte se s ostatními dětmi a s průvodkyněmi, ptejte se na vše, co Vás zajímá. Anebo si s námi, po předchozí domluvě, můžete rovnou nějaký ten den vyzkoušet.

03.

Podepíšeme smlouvu a je to. Můžete začít 🙂

Podmínky přijetí do přípravného nultého ročníku naší školy

Rádi bychom vás informovali, že pokud chcete přihlásit své dítě do nultého ročníku naší soukromé základní školy, musí být v režimu individuálního vzdělávání. Znamená to, že je zapsáno ve státní školce, kde je nutno podat žádost o individuální vzdělávání. Tuto žádost je možné podat kdykoliv v průběhu školního roku a vyřízení je otázkou několika málo dnů. Ředitel/ředitelka následně vydává souhlas s režimem vzdělávání. Toto Vás nezavazuje pečovat o své dítě doma. Můžete využít služeb jiných alternativních či svobodných školek či jako v našem případě nultého ročníku v rámci naší školy. Tato povinnost platí i pro přijetí dítěte v posledním předškolním roce do jakékoliv soukromé školky či dětské skupiny. V tomto není naše škola žádnou výjimkou. Pokud byste potřebovali pomoc či radu, neváhejte se na nás obrátit. 

Škola nemusí být nuda

Učíme se životem, zkušenostmi a poznáváme zážitkem

Každý pátek absolvují naše děti nějaký výukový nebo zážitkový výlet. Myslíme si totiž, že školy mají vést děti k životu. A ten nelze uchopit sezením ve školní lavici. Proto se naše děti učí o architektuře ve Vile Tugendhat, o recyklaci u třídící linky nebo v Kovozoo, o vědě v univerzitních laboratořích, o zvířatech v ZOO, v papouščí zahradě nebo Lama centru, o umění  na výstavě Salvátora Dalího, Andyho Warhola, na představeních v divadle a o přírodě třeba v botanické zahradě. Takovýchto výletů absolvují naše děti téměř 70 za jeden školní rok.